Turkish Fashion Designers || Emre Erdemoğlu Röportajı

/
0 Comments
EMRE ERDEMOĞLU RÖPORTAJI

Röportaj: Kübra Dönmez & Fatma İzci
Fotoğraf : Mert Kenar

***

İlk koleksiyonu “Sandık Lekesi” ile EİB Moda Tasarım yarışmasında ikincilik ödülünün ardından İtalya’da “The Most Creative Collection (En Yaratıcı Koleksiyon)” ödülü ve daha pek çok ödül.

Genç yaşta kariyerini bu denli güzel ödüller ile süsleyen başarılı moda tasarımcısı Emre Erdemoğlu ile Nişantaşı’ndaki ofisinde yaptığımız röportaj vesilesiyle hakkında merak edilenleri Erdemoğlu’na sorduk.

Emre Erdemoğlu kimdir? Ne yapar?

28 yaşında ve 8 yıldır moda sektörünün içinde olan bir moda tasarımcısıyım. Dokuz Eylül Üniversitesi Moda Tasarımı bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca birçok yarışmada ödül alıp sektördeki önemli isimlerle çalışma fırsatı buldum. Üniversite biter bitmez hazırladığım “Sandık Lekesi” koleksiyonu ile İtalya’da MED Moda organizasyonunda 200 tasarımcıyı geride bırakarak ilk 10’a girdi. Sonra yurtdışından defile davetleri alarak yurtdışında defileler gerçekleştirdim. İstanbul’a taşınıp Türkiye’nin önde gelen firmalarının birinde 3 yıl çalıştıktan sonra kendi markamı kurdum. Bu süreçte yurtdışı,  yurtiçi defilelerim ve İstanbul Fashion Week defilelerim oldu.

EİB Moda Tasarım yarışmasında ikincilik ödülü aldığınız “Sandık Lekesi”ni yaratma sürecinde nelerden ilham aldınız?

Sandık Lekesi benim ilk koleksiyonum. Adını duyunca hala heyecanlanırım. Uğuruna çok inandığım bir koleksiyon. Bana alkışlar, ödüller, başarılar getirip kocaman kapılar açtı. Kadın koleksiyonuydu. Sandıklar geçmişe yönelen belleklerdir. Bu koleksiyon özenle saklanan bu sandıklarından çıkarılan beyazdan somona çalmış lavanta kokulu gelinliklerden ilham alınarak hazırlandı. Bu gelinlikler sadece bir koleksiyona değil büyük aşklara da ilham verebilecek erkteler. Dokunmaya çekindiğim bu güzellikler, dokunma arzusu yaratacak yeni ve büyülü kostümlere ilham verdi. Kullanılan teknik ve materyaller geçmişi günümüze aktararak koleksiyonu zamansızlaştırdı.

İtalya’da “The Most Creative Collection” ödülü aldığınız “Planör” adlı koleksiyonunuzun bir hikayesi var mı?

“Planör” tarihteki yapısal ilk dengeli uçaktır. Alman mucit Otto Lilienthal tarihte uçuş denemeleri yapan ilk pilottur. Lilienthal’in hayat hikayesini ilk okuduğumda çok etkilenmiştim. Bunu mutlaka projeye dönüştürmem gerektiğini düşünmüştüm. Lilienthal 17 metre yükseklikten düşerek yere çakılmasını sonucu omurgasını kırıp ertesi gün hayatını kaybetmiştir. Bu koleksiyonum Lilienthal’a ithaf edilmiştir.

Moda sektöründe isim yapmış, ödül almış pek çok moda tasarımcısına göre yaşınız oldukça küçük. Sizden yaşça büyük tasarımcılarla aynı platformda olmak sizi tedirgin ediyor mu?

Hiç tedirgin etmiyor. Yaş sadece tecrübedir. Bu iş yaştan ziyade zeka ve yaratıcılık ile alakalıdır. Bunlara sahipseniz yaş önemini yitiriyor. Yaşın sağladığı avantajlarla yaratıcılığın sağladığı avantajlar birbirinden çok farklıdır ve birbirine karıştırılmamalıdır.

Favori tasarımcılarınız kimler?

Favori tasarımcım Alexander McQuenn. Yerli tasarımcılardan ise Hüseyin Çağlayan’ın yaratıcılığını beğeniyorum.

Gardırobunuzda vazgeçemediğiniz parçanız ne?

Tabii ki papyon. Her erkek takmıyor ancak bir erkeğin gardırobunda papyon olması beni mutlu eder.

Stil sahibi bir kadının gardırobunun olmazsa olmaz parçası nedir?

Yüksek topuklu ayakkabı.

Son zamanlarda ekranlarda moda yarışmaları oldukça popüler. Önümüzdeki sezon sizi böyle bir projede görebilir miyiz?

Ben her yıl düzenli koleksiyonunu hazırlayıp bunu hem yurtiçinde hem yurtdışında sunan bir tasarımcıyım. Bir tasarımcının olması gerektiği gibi tasarımcıyım. Şovmen değilim o yüzden beni ekranlarda değil bol bol podyumda görebilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Öğrencilik de öğrenciler de çok keyifli. Ben sizlerle paylaşımda bulunmaktan çok keyif alıyorum. Öğrenciliğin keyfini çıkarın. Üretmek en büyük zenginliklerden biri. Üretken olun. Yaptığınız iş ne olursa olsun en iyisi olmak için çabalayın. Çöpçü de olsanız sokağı en iyi süpüren siz olun. Bu çok özel bir tatmin.
Röportaj ve Görsel : Bounterview 


You may also like

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Popular Posts